gif

In field - Video

Rejim ve PYD ve destekçileri, Türkiye’ye ve muhaliflere karşı propagandalarını güçlendirmek için sahte videolar üretiyor

  Friday 12th May 2017

  • 32876
  • 05-12

Rejim ve PYD yanlısı haber sayfaları ve şahsi hesaplar dün çocuk bedenlerinin ve bazı adamlarla bir odada dolaşan bir çocuğun olduğu bir videoyu yayımladı.

Suriye’de muhaliflerin bulunduğu bölgelerden haberler yayımlayan Smart Agency logolu videoda, Türkiye ve muhaliflerin Suriyeli çocukları öldürdüğü ve organlarını pazarladığı iddia ediliyor.

Verify-Sy videonun gerçekliğini sorgulayan bir araştırma yaptı ve videonun aslının 11 Aralık 2015 tarihin Smart Agency’nin Youtube kanalında “Rus savaş uçakları İdlib kırsalındaki Kasabiye köyünde katliam gerçekleştirdi” başlığı ile verildiğini tespit etti.

Videonun gerçekte yayınlandığı tarihe gidildiğinde bahsi geçen videonun 6 sivilin Rus savaş uçakları İdlib kırsalındaki Kasabiye köyünde nasıl hayatını kaybettiği görülüyor.

Verify-sy aynı saldırıya ait Beyaz Baretliler’den gönüllülerin de olduğu Hama’nın kuzey kırsalındaki Kafranbude’den gelen mültecilerin katliamın kurbanı olduklarını gösteren başka görüntüler de yayınladı.

Verify-sy Smart Agency’e ait olan ve doktroların yaralıları ve hayatını kaybedenlerin akrabalarını tedavi ettiği videoları da paylaştı.

In English

Regime and PYD supporters fake video to support their propaganda against opposition and Turkey

News pages and personal accounts of pro-Assad regime and PYD shared yesterday video showing children bodies and a child roaming inside a room with some men.

The video with Smart Agency logo on it and it is Syrian agency covering news in Syrian opposition held areas, publishers claimed it shows Turkey and opposition using Syrian kids by killing them and harvesting their organs.

Verify-Sy searched for the real info of the video and found the original one on Smart Agency official channel on YouTube on 11/12/2015 under the headline “Russian warplanes committed massacre in Qasabyie village in Idlib southern countryside”.

Going back to the date of the video turns out the bodies shown in the video of 6 civilians killed in Russian airstrikes targeted a bakery in Qasabyie village in Idlib southern countryside.
Verify-sy share other footage and White Helmets volunteers about the massacre where majority of the victims were refugees from kafrnaboude in Hama northern countryside.

And also sharing Smart Agency video of doctors who treated injuries and casualties’ relatives.